Artróza kyčel/koleno a vhodnost silového tréninku
Jak to tedy se silovým tréninkem a artrózou je?
Podle osobních zkušeností není nutné vzdát se silového tréninku, protože může být vhodným doplňkem léčby a prevence pro osoby se zájmem o sport i bez něj. Pokud je prováděn správně a bezpečně, může pomoci posílit svaly kolem postižených kloubů, což může vést ke snížení bolesti a zlepšení funkčnosti. Navíc silový trénink může usnadnit hubnutí (zjednodušeně řečeno).
Je však nutné přistupovat k tréninku individuálně, s ohledem na míru opotřebení kloubu a anatomické dispozice daného jedince.
Je doporučeno začít s lehkými váhami a postupně zvyšovat odpor, při zachování nízké až střední intenzity. Je třeba se vyvarovat cvikům, které by mohly příliš zatěžovat postižené klouby nebo zhoršovat příznaky. Vždy je důležité respektovat hranice bolesti a při cvičení se nezatěžovat nadměrně.
Výzkumy a studie
Studie ukázaly, že silový trénink může být účinný při snižování bolesti a zlepšení funkce u pacientů s osteoartritidou kolen a kyčlí. Například systematický přehled a meta-analýza publikovaná v "Arthritis & Rheumatology" naznačuje, že silový trénink vede ke snížení bolesti a zlepšení fyzických funkcí u osob s osteoartritidou kolen.
Další studie v "Journal of Geriatric Physical Therapy" zjistila, že programy silového tréninku mohou zlepšit kvalitu života a snížit bolest u starších dospělých s artrózou kolen.
Silový trénink může být vhodným doplňkem léčby osteoartrózy (OA) kyčlí a kolen, pokud je prováděn správně a pod dohledem. Nedávné studie ukazují, že různé formy cvičení, včetně posilování svalů, aerobního cvičení a neuromuskulárního tréninku, mohou přinést úlevu od bolesti a zlepšit funkční schopnosti pacientů s OA.
Tak, jdeme na to? :)